ponieważ za jego brak mogą grozić pracodawcy różne konsekwencje. Pracodawca musi więc liczyć się z kosztem zapewnienia pracownikom odpowiednich kursów BHP. Koszt szkolenia BHP zależy od kilku czynników, więc często żeby poznać konkretną wycenę trzeba skontaktować się z firmą zajmującą się przeprowadzaniem takich szkoleń. Cena przeprowadzania szkolenia BHP jest zależna przede wszystkim od rodzaju kursu, ponieważ poszczególne rodzaje kursu różnią się od siebie długością trwania i ilością materiału. Innym czynnikiem mającym wpływ na całkowity koszt szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy jest liczba uczestników kursu. Sama forma prowadzenia szkolenia, czyli albo w sposób tradycyjny, albo za pomocą platformy internetowej, ma znaczenie przy wycenie takiej usługi.
Czym jest BHP
Skrót BHP oznacza po prostu bezpieczeństwo i higienę pracy, która to nazwa jest powszechnie używana w odniesieniu do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego, a także higienicznego wykonywania pracy. Ponadto bezpieczeństwo i higiena pracy jest osobną dziedziną wiedzy, której celem jest kształtowanie właściwych warunków pracy. Każda firma oraz przedsiębiorstwo, a także zakład pracy muszą przestrzegać zasad związanych z BHP. Istnieją specjalne firmy, które świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudniając specjalistów od spraw BHP. Przepisy prawne, które regulują kwestie zachowania bezpieczeństwa oraz higieny w pracy znajdują się w Kodeksie Pracy. Każdy pracodawca oraz pracownik posiada obowiązek przestrzegania zasad BHP. Jednym z podstawowych obowiązków pracowników oraz pracodawców jest posiadanie ważnego szkolenia BHP, którego przeprowadzaniem zajmuje się odpowiednia firma. Bezpieczeństwo i higiena pracy obejmuje także zagadnienia z takich dziedzin, jak ergonomia, medycyna pracy czy też ekonomika pracy.
Co ma wspólnego ergonomia z BHP
Ergonomia jest dziedziną naukową, która zajmuje się przystosowaniem narzędzi, maszyn oraz warunków środowiska i pracy do możliwości człowieka. BHP z kolei stanowi zbiór reguł i przepisów, które dotyczą bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Zależność występująca między ergonomią, a BHP jest taka, że zasady związane z bezpieczeństwem pracy korzystają z odkryć naukowych poczynionych w ramach ergonomii. Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczy części zagadnień z zakresu ergonomii, co pozwala na sensowne ustalanie przepisów i obowiązujących zasad BHP. Specjaliści pracujący w branży BHP posiadają szeroką wiedzę nie tylko z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także z innych dziedzin, jak na przykład z ergonomii. Dzięki korzystaniu z zagadnień poruszanych przez ergonomię specjaliści oferujący outsourcing BHP mogą wprowadzić w przedsiębiorstwie wiele zmian, które polepszą warunki pracy przekładając się tym samym na lepsze zdrowie i samopoczucie pracowników. Ergonomia może być traktowana jako pomocne narzędzie w sprawach związanych z BHP.
Podstawa prawna zasad BHP
Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.